2011 Yılı Bütçe Konuşması – Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Adına

Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri;

Konuşmama başlarken hepinizi saygıyla selamlıyorum. Görüşlerimi sunacağım 2011 Yılı Bütçesinin ülkemize, milletimize ve ilçemize hayırlı olmasını içtenlikle diliyorum.
Geçen yıl burada bu kürsüden rakamlar haricinde birşeyler anlatmaya çalışmıştım. Ülkemizde uygulanmaya başlanan yeni bir yönetim stratejisinde bahsetmiştim. Ancak üzülerek görüyorum ki anlatmak istediklerimi ya ben iyi bir şekilde anlatamamışım, ya da anlatılanlar iyi anlaşılmamış.

Geçen yıl burada, bu kürsüden katılımcı bir bütçenin ne olduğundan bahsetmiştim. Hatırlarsanız Katılımcı Bütçe; çoğunlukla yerel yönetimlerin harcama önceliklerini halkın katılımı ve tercihleri doğrultusunda belirlendiği ve bütçelendirildiği bir süreci tarif etmekteydi.

Peki soruyorum bu süreç bu bütçe yapılırken hangi aşamalarında yerine getirilebildi. Üzülerek belirtmek isterim ki bütçe komisyon üyeleri bile bu bütçenin hiç bir yerinde olmadığı gibi herhangi bir katılım da sağlayamamıştır. Komisyona gelen bütçe süresi zaten kısıtlı olması dolayısıyla komisyon üyeleri inceleme dışında bütçeye katkı verememiştir.

Keşke, bu bütçe yapılırken evet keşke, her mahalle muhtarının fikri alınarak yatırım rakamları belirlenseydi. Keşke sosyal toplum ögrütleri ile görüşmeler yapılarak ilçemizin ihtiyaçları ortaya çıkarılsaydı. Keşke okul müdürleri ile istişareler yapılarak yeni projeler üretilseydi. Bir kent meclisimiz olsaydı da ilçemizi temsil eden tüm gruplardan bilgiler alıp Belediyemiz ile paylaşılsaydı.

Soruyorum size depremle yaşayan bir ilçenin bütçesinde deprem ile ilgili ne tür yaklaşımlar ne tür stratejik planlar var?

Evet Sayın Başkan ve Değerli Meclis Üyeleri;

Umuyorum ki Belediye Meclisi Üyeliği’miz süresince yapılacak olan bütçe çalışmalarında inşallah bir ekip ruhu içerisinde katılımcı bir bütçe çalışması yapılır.

Günümüzün yönetim anlayışında ekip olabilme gereği ön plana çıkmıştır. Artık yöneticiler ekip olabilmenin çabası içine girmişlerdir. Başarı ben değil, biz mantığı çerçevesinde odaklanmaktadır. dolayısıyla başta Belediye Başkanımız ve yönetim kademesindeki tüm yöneticiler, seçilmiş saygı değer meclis üyeleri ile birlikte ekip olabilmeleri gereği hasıl olmaktadır. Ortak amaç Belediyemizin başarısı ve ilçemizin başarısı halkın mutluluğudur.

Bütçenin mali açıdan merkeze fazla bağlı olması belediyelerin en temel özelliği olan özerkliğini olumsuz yönde etkiler. Bunun için belediyelerin en büyük sorunu olan gelir yaratma olgusunu yeniden gözden geçirmeli, merkeze bağımlı bir bütçe değil, kendi başına ayakta durabileceği bir bütçe oluşturulmalıdır.

Gelir yaratma olgusunu biraz açmak gerekir ise, çeşitli kurumların yararlandığı fakat belediyelerimizin neredeyse habersiz olduğu çok sayıda fon bulunmaktadır. AB destekli Bölgesel Kalkınma Fonları, Kentsel Dönüşüm Fonları, Sosyal Değişim Fonları kadınlarımız, işsizlerimiz için umut kapısı olabilecek meslek edinme kursları için fonlar…

Belediyemizin gerekli çalışmaları yapması halinde bu tür projeler çok rahat bir biçimde fayda sağlayacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Hele ki ilçe sınırlarımız içerisinde bulunana bir üniversitenin var olması da bilimsel anlamda alınabilecek en büyük desteklerden bir tanesi olarak görülebilir.

Bu tür fonlardan yararlanabilirise belediyemizin özerk yapılarını korumaları, hatta güçlendirmeleri bakımından, merkezi yönetim veya genel bütçeye yükleneceğine, AB ve benzeri fonlarca finanse edilen projeler ile ulusal veya uluslararası finansman kaynaklarından yararlanmaları en doğru tercih olacaktır. Bütçemize nefes aldırabilecek, hatta hiç yük getirmeyecek bir sürü yatırımların önünü dahi açabilecektir.

Sayın Başkan ve Değerli Meclis Üyeleri,

Konuşmamın başında rakamlar konusuna fazla gitmeyeceğimi belirtmiştim. ancak 2011 yılı, bütçesinin büyüklüğüne baktığımızda genel toplamda %9,9 oranında bir büyüme olduğunu görmekteyiz. 2010 yılı bütçemiz 115 milyon 845 bin liradan 2011 yılı için 127 milyon 327 bin liraya yükseltilmiştir. Yatırımların merkezi olan Fen İşlerinin bütçesi 37 milyon 447 bin liradan, 54 milyon 522 bin liraya yükselerek yatırımlara ağırlık verildiği tespit edilmiştir. Özellikle Yeşilkent Mahallemizin 2010 yılında başlayan yol yapım çalışmaları 2011 yılında da devam edeceği öngörülmektedir. Ayrıca Yaşlılar ve Huzur Evi, Okul Öncesi Eğitim Binası ve Öğrenci Yurdu yapılması için bütçeye ödenek konması sevindirici bir unsur olarak göze çarpmaktadır. Pazar yerleri ile ilgili çalışmaların başlaması ile halkımız kendilerine yakışır yerlerde alışveriş yapma kolaylığına kavuşmuş olacaklardır.

Borç yükümüz geçmiş dönemlere göre bakıldığında ciddi anlamda bir düşüş yaşandığı görülmüştür. Bu Sayın Belediye Başkanımız Mustafa Değirmenci’nin desteğini alan Mali İşler Müdürlüğü’nün bir başarısı olarak lanse edebiliriz. Tahsilatlarımızı arttırdıkları gibi bütçeyi de en iyi şekilde yürütmeyi başarmışlardır. Kendilerine huzurlarınızda teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Geçmiş dönemlere ait borç yükümüz giderek azalmaktadır. Borçlarımızın %80′i 2010 yılı bütçesine bağlı borçlardan oluştuğu görülmektedir. Öyle gazetelerin yazdıkları gibi en fazla borcu olan belediyeler listesindeki ilk üç, ilk beş sıralamasındaki rakamlar gayri ciddi rakamlardır. Sıkıntılı dönemlerimizi çok şükür başarılı ve özveri ile çalışan ekip ile atlatılmıştır. Ayrıca Isparta Kule’ninyerleşim yeri olarka hayata geçirilmesi belediye gelirlerimizi de arttıracağı bir gerçektir. Yeter ki düzgün bir bütçe harcaması ile yolumuza devam edebilelim. Gelecek günler mutlu günler olacaktır.

Şahsım ve Cumhuriyet Halk Partisi grubumuz adına sağlıklı, mutlu ve yaşama sevinci bol olan insanlarla birlikte nice güzel bir ilçe yaratma dileklerime hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyor, bütçede emeği geçen başta Başkanımız Mustafa Değirmenci ve ekibine, Bütçe Komisyonunda çalışan saygıdeğer Meclis Üyelerine huzurlarınızda teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ufuk ÖZDÜNDAR

 • Ocak 2017
  Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
  « Oca    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  

newspaper templates - theme rewards